“Qishloq joylarni barqaror rivojlantirish” loyihasi
Respublikaning chekka hududlarining me’moriy qiyofasini tubdan yangilash, ularni kompleks rivojlantirish, yo‘l-transport infratuzilmasi, muhandislik-kommunikatsiya tarmoqlari va ijtimoiy soha obyektlarini barpo etish orqali aholining turmush madaniyatini yuksaltirish maqsadida O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va moliya vazirligi tomonidan “Qishloq joylarni barqaror rivojlantirish” loyihasi amalga oshirib kelinmoqda.
Qishloq joylarni barqaror rivojlantirish” loyihasi O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 18-sentyabrdagi PQ-5246-sonli “Islom taraqqiyot banki va OPEK xalqaro taraqqiyot jamgʼarmasi ishtirokida “Qishloq joylarni barqaror rivojlantirish” loyihasini amalga oshirish chora-tadbirlari toʼgʼrisida”gi qarori asosida amalga oshirilishi ko’zda tutilgan.
Loyiha umumiy qiymati: 338 mln. AQSh dollarini tashkil etadi.
Loyiha maqsadi:
-   qishloq aholi punktlarining me’moriy qiyofasini tubdan yangilash;
-   hududlarni kompleks rivojlantirish;
-   yo’l-transport infratuzilmasi, muhandislik-kommunikatsiya tarmoqlari va ijtimoiy soha obyektlarini barpo etish;

Проект «Устойчивое развитие сельской местности»
Министерство экономики и финансов Республики Узбекистан реализует проект «Устойчивое развитие сельской местности», направленный на создание благоприятных условий жизни для сельских жителей и обеспечение их доступа к базовой инфраструктуре, социально-экономическим услугам, включая доступ к здравоохранению и образованию.
Проект «Устойчивое развитие сельской местности» будет реализован на основании постановления Президента Республики Узбекистан от 18 сентября 2021 года №ПП-5246 «О мерах по реализации проекта «Устойчивое развитие сельской местности» с участием Исламского банка развития и фонда ОПЕК по международному развитию».
Общая стоимость проекта: 338 млн. долларов США.
Цель проекта:
-   коренное обновление архитектурного облика сельских местностей;
-   комплексное развитие регионов;
-   строительство дорожно-транспортной инфраструктуры, инженерно-коммуникационных сетей и объектов социальной сферы;
-   повышение культуры жизни населения.
За счет реализации проекта «Устойчивое развитие сельской местности» планируется создание новых рабочих мест в 4 регионах нашей страны, в частности в 170 СГМ (40 центральных, 130 прилегающих СГМ) в 20 районах Республики Каракалпакстан, Бухарской, Навоийской и Хорезмской областях.