Bugun mamlakatda amalga oshirilayotgan barcha islohotlar avvalo aholining turmush sifatini oshirish, yurt farovonligi hamda jamiyat rivojini mustahkamlashga yoʻnaltirilgan.
Shunga koʻra, joriy yilning 28-mart kuni mamlakatimizning chekka hududlarida yashovchi aholining ijtimoiy-iqtisodiy turmush tarzini yaxshilash, hududlarni kompleks rivojlantirish, yoʻl-transport infratuzilmasi, muhandislik-kommunikatsiya tarmoqlari va ijtimoiy soha obyektlarini barpo etish maqsadida Islom taraqqiyot banki kredit mablagʻlari hisobiga “Qishloq joylarni kompleks rivojlantirish” (2-bosqich) loyihasini amalga oshirish toʻgʻrisida Prezident qarori imzolandi.
Mazkur ijtimoiy va infratuzilma obyektlari koʻmakchi hamkor BMT TD Oʻzbekistondagi vakolatxonasi tomonidan jamoatchilik fikri asosida aniqlanadi.
Tomonlar oʻrtasida qarz bitimi 2023-yilning aprelida Islom taraqqiyot banki prezidenti Muhammad Sulaymon Al-Jassirning Toshkentga boʻlgan rasmiy tashrifi doirasida imzolangan. Loyiha doirasida Oʻzbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va moliya vazirligi tomonidan Samarqand, Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatlarining 21 ta tumanida 5 yil davomida ijtimoiy va infratuzilma obyektlarini qurilish va taʼmirlash ishlarini amalga oshirish belgilangan.
Loyiha natijasi sifatida, 7,8 mingta tadbirkorlik subyektlari tashkil etilib, 622 mingdan ziyod qishloq aholisi turmush sharoiti yaxshilanadi.
Ushbu loyihaning birinchi bosqichi Qoraqalpogʻiston Respublikasi, Xorazm, Buxoro va Navoiy viloyatlaridagi chekka qishloqlarda qurilish-taʼmirlash, aholi kasbiy malakasini oshirish kabi yoʻnalishlarni qamrab olgan

«Комплексное развитие сельской местности» (2-й этап)
Все текущие реформы, проводимые в стране, направлены на улучшение качества жизни населения, укрепление его благосостояния и развития общества.
В соответствии с этими целями, 28 марта текущего года постановлением Президента было подписано о начале второго этапа проекта «Комплексное развитие сельской местности», направленного на социально-экономическое улучшение жизни населения в отдаленных районах нашей страны. Исламский банк развития выделил кредитные средства для комплексного развития территорий, строительства дорожно-транспортной инфраструктуры, инженерно-коммуникационных сетей и объектов социальной сферы.
Заемное соглашение между сторонами было подписано в апреле 2023 года во время официального визита президента Исламского банка развития Мухаммада Сулеймана аль-Джассира в Ташкент. В рамках проекта Министерство экономики и финансов Республики Узбекистан запланировало реализацию социальных и инфраструктурных строительных и ремонтных работ в 21 районе Самаркандской, Кашкадарьинской и Сурхандарьинской областей до 2028 году.
В результате реализации проекта планируется создать 7,8 тысяч субъектов предпринимательства и улучшить условия жизни более 622 тысяч жителей сельской местности.
Первый этап проекта охватывает строительство и ремонт в объектах отдаленных сел Республики Каракалпакстан, Хорезмской, Бухарской и Навоийской областей, а также повышение профессиональной квалификации населения.