Shofirkon tumanida ijtimoiy soha va infratuzilma loyihalari oʻrganildi
Iqtisodiyot va moliya vazirligining “Qishloq joylarni barqaror rivojlantirish” loyihasi doirasida Buxoro viloyatining Shofirkon tumanida amalga oshirilayotgan rekonstruksiya va kapital taʼmirlash ishlari oʻrganildi.
Xususan, tumanning “Xorkash” mahallasida joylashgan 42 umumtaʼlim maktabini rekonstruksiya qilish yaʼni mavjud 180 oʻrinli binoni mukammal taʼmirlash, 120 oʻrinli qoʻshimcha oʻquv binosi, maktab oshxonasi va yopiq sport zal qurish ishlari olib borilmoqda. Obyektning sifatli hamda belgilangan muddatlarda topshirilishini taʼminlash maqsadida pudratchi tashkilot vakillari bilan muhokamalar o‘tkazildi.
Bundan tashqari, tumanning “Mirzoqul” MFYda 5,2 km uzunlikdagi piyodalar yoʻlagi qurib bitkazilgan boʻlib aynan shu qismdagi yoʻlni asfaltlashga tayyorlash ishlari bajarilgan.
Shuningdek, Shofirkon tumani “Tezguzar” MFY hududida 13 km ichimlik suv taʼminotini yaxshilash, elektr taʼminoti tizimida transformator va tarmoq tortish, 9 km ichki yoʻllarni asfaltlash ishlari bajarilishi belgilangan.
Mutaxassislar tomonidan obyektlarda olib borilayotgan qurilish ishlarni sifatli tashkil etish, texnika xavfsizlik qoidalariga amal qilish boʻyicha tavsiyalar berildi.

В Шафирканском районе изучены проекты в социальной сфере и инфраструктуре
В рамках проекта «Устойчивое развитие сельской местности», реализуемого Министерством экономики и финансов, были изучены работы по реконструкции и капитальному ремонту, проводимые в Шафирканском районе Бухарской области.
В частности, в махалле «Хоркаш» ведутся работы по реконструкции средней общеобразовательной школы №42, включая капитальный ремонт существующего здания на 180 мест, строительство дополнительного учебного корпуса на 120 мест, школьной столовой и крытого спортивного зала. В целях обеспечения качественного и своевременного завершения работ были проведены обсуждения с представителями подрядной организации.
Кроме того, в МСГ «Мирзокул» завершено строительство пешеходной дорожки протяжённостью 5,2 км, а также выполнены подготовительные работы для асфальтирования данного участка дороги.
Также в МСГ «Тезгузар» Шафирканского района предусмотрено выполнение работ по улучшению системы питьевого водоснабжения протяжённостью 13 км, модернизации системы электроснабжения (установка трансформаторов и прокладка сетей), а также асфальтированию 9 км внутренних дорог.
Специалистами даны рекомендации по обеспечению качества строительных работ на объектах, а также соблюдению правил техники безопасности.