Islom taraqqiyot banki vakillari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Islom taraqqiyot bankining qishloq xo‘jaligi va suv manbalarini boshqarish bo‘yicha mutaxassisining navbatdagi missiyasi davom etmoqda.
Bankning qishloq xo‘jaligi va oziq-ovqat xavfsizligi, iqtisodiy va ijtimoiy infratuzilma bo‘yicha vakili Biola Kazim Badmos va ITBning O‘zbekistondagi mutaxassislari ishtirokida “Qishloq joylarni barqaror rivojlantirish” va “Qishloq joylarni kompleks rivojlantirish” loyihalarining batafsil muhokamasiga bag‘ishlangan uchrashuvlar bo‘lib o‘tdi.
Hamkorlikdagi loyihalarni amalga oshirish jarayonida jamoa safarbarligi, subloyihalarni tanlash tartibi, atrof-muhit va jamiyat uchun manfaatli loyihalarni shakllantirish yuzasidan loyihalarni amalga oshirishda hamkor tashkilot – Birlashgan Millatlar Tashkiloti Taraqqiyot dasturi xodimlari bilan uchrashildi.
Kunning ikkinchi yarmida Iqtisodiyot va moliya vazirligi huzuridagi Birlashtirilgan loyihalarni amalga oshirish guruhi bilan har ikkala loyihaning tasdiqlanishidan obyektlarda qurilish ishlarini boshlashgacha bo‘lgan bosqichlar haqida to‘xtalib o‘tildi. Loyihalarni amalga oshirish muddatlari, dastlabki loyihadan olingan tajriba va saboqlarning keyingi loyihalarni olib borishdagi ahamiyati muhokama qilindi.
Iqtisodiyot va moliya vazirligi tashabbusi bilan Namangan shahrida o‘tkazilgan “Kambag‘allikdan farovonlik sari” O‘zbekiston kambag‘allikni qisqartirish III Xalqaro forumida ishtirok etgan Islom taraqqiyot banki prezidenti Muhammad al-Jassir tomonidan O‘zbekistonning kambag‘allikni qisqartirish borasidagi islohotlari va yutuqlari yuqori baholab, mamlakatni barqaror taraqqiyot yo‘lida rivojlanayotgani e’tirof etildi.
Qishloq joylarni barqaror rivojlantirish” va “Qishloq joylarni kompleks rivojlantirish” loyihalari ham ana shu islohotlarning uzviy davomi bo‘lib chekka hududlarda infratuzilma, ijtimoiy soha obyektlarini yaxshilash orqali aholi turmush tarzi darajasini oshirishni maqsad qilgan.

В Ташкенте проходит миссия специалиста Исламского банка развития по вопросам сельского хозяйства и управления водными ресурсами.
С участием представителя Банка по вопросам сельского хозяйства и продовольственной безопасности, экономической и социальной инфраструктуры Биолы Казим Бадмоса и специалистов ИБР в Узбекистане состоялись встречи, посвящённые детальному обсуждению проектов «Устойчивое развитие сельской местности» и «Комплексное развитие сельской местности».
В ходе реализации совместных проектов был проведён обмен мнениями с сотрудниками партнёрской организации по реализации проектов – Программы развития Организации Объединённых Наций – по вопросам мобилизации сообществ, порядка отбора субпроектов, формирования проектов, приносящих пользу окружающей среде и обществу.
Во второй половине дня с Объединённой группой реализации проектов при Министерстве экономики и финансов были рассмотрены этапы обеих проектов от их утверждения до начала строительных работ на объектах. Обсуждены сроки реализации проектов, значение опыта и уроков, полученных в ходе первого проекта, для дальнейшей работы над следующими.
По инициативе Министерства экономики и финансов на III Международном форуме по сокращению бедности «От бедности к благополучию», состоявшемся в городе Наманган, президент Исламского банка развития Мухаммад аль-Джасир высоко оценил реформы и достижения Узбекистана в сфере сокращения бедности, отметив, что страна развивается на пути устойчивого прогресса.
Проекты «Устойчивое развитие сельской местности» и «Комплексное развитие сельской местности» являются логическим продолжением этих реформ и направлены на повышение уровня жизни населения в отдалённых районах путём улучшения инфраструктуры и объектов социальной сферы.