Islom taraqqiyot banki vakillari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Islom taraqqiyot bankining qishloq xo‘jaligi va suv manbalarini boshqarish bo‘yicha mutaxassisining navbatdagi missiyasi davom etmoqda.
Bankning qishloq xo‘jaligi va oziq-ovqat xavfsizligi, iqtisodiy va ijtimoiy infratuzilma bo‘yicha vakili Biola Kazim Badmos va ITBning O‘zbekistondagi mutaxassislari ishtirokida “Qishloq joylarni barqaror rivojlantirish” va “Qishloq joylarni kompleks rivojlantirish” loyihalarining batafsil muhokamasiga bag‘ishlangan uchrashuvlar bo‘lib o‘tdi.
Hamkorlikdagi loyihalarni amalga oshirish jarayonida jamoa safarbarligi, subloyihalarni tanlash tartibi, atrof-muhit va jamiyat uchun manfaatli loyihalarni shakllantirish yuzasidan loyihalarni amalga oshirishda hamkor tashkilot – Birlashgan Millatlar Tashkiloti Taraqqiyot dasturi xodimlari bilan uchrashildi.
Kunning ikkinchi yarmida Iqtisodiyot va moliya vazirligi huzuridagi Birlashtirilgan loyihalarni amalga oshirish guruhi bilan har ikkala loyihaning tasdiqlanishidan obyektlarda qurilish ishlarini boshlashgacha bo‘lgan bosqichlar haqida to‘xtalib o‘tildi. Loyihalarni amalga oshirish muddatlari, dastlabki loyihadan olingan tajriba va saboqlarning keyingi loyihalarni olib borishdagi ahamiyati muhokama qilindi.
Iqtisodiyot va moliya vazirligi tashabbusi bilan Namangan shahrida o‘tkazilgan “Kambag‘allikdan farovonlik sari” O‘zbekiston kambag‘allikni qisqartirish III Xalqaro forumida ishtirok etgan Islom taraqqiyot banki prezidenti Muhammad al-Jassir tomonidan O‘zbekistonning kambag‘allikni qisqartirish borasidagi islohotlari va yutuqlari yuqori baholab, mamlakatni barqaror taraqqiyot yo‘lida rivojlanayotgani e’tirof etildi.
Qishloq joylarni barqaror rivojlantirish” va “Qishloq joylarni kompleks rivojlantirish” loyihalari ham ana shu islohotlarning uzviy davomi bo‘lib chekka hududlarda infratuzilma, ijtimoiy soha obyektlarini yaxshilash orqali aholi turmush tarzi darajasini oshirishni maqsad qilgan.

A meeting was held with representatives of the Islamic Development Bank
A mission of the Islamic Development Bank’s specialist on agriculture and water resources management is currently taking place in Tashkent.
With the participation of Biola Kazeem Badmos, the Bank’s representative on agriculture and food security, economic and social infrastructure, as well as the IsDB specialists in Uzbekistan, meetings were held dedicated to a detailed discussion of the Sustainable Rural Development and Integrated Rural Development projects.
During the implementation of joint projects, an exchange of views was held with staff of the partner organization for project implementation – the United Nations Development Programme – on community mobilization, procedures for selecting subprojects, and the formation of projects beneficial for the environment and society.
In the second half of the day, with the Joint Projects Implementation Unit under the Ministry of Economy and Finance, the stages of both projects from their approval to the start of construction works at sites were reviewed. The timelines for project implementation, as well as the significance of the experience and lessons learned from the initial project for the continuation of subsequent ones, were discussed.
At the initiative of the Ministry of Economy and Finance, during the 3rd International Forum on Poverty Reduction “From Poverty to Prosperity,” held in Namangan, the President of the Islamic Development Bank, Dr. Muhammad Al Jasser, highly praised Uzbekistan’s reforms and achievements in reducing poverty, noting that the country is advancing along the path of sustainable development.
The Sustainable Rural Development and Integrated Rural Development projects are a logical continuation of these reforms and aim to improve the living standards of the population in remote areas through the enhancement of infrastructure and social facilities.