Mahalla – tarbiya oʻchogʻi, ezgulik beshigi, Vatan ichra kichik Vatan desak, mubolagʻa emas. Mahalla mehr-oqibat, ezgulik maskani, milliy qadriyatlar va urf-odatlarni ajdodlardan avlodlarga yetkazuvchi maʼnaviyat beshigi hamdir. “Yangi Oʻzbekistonda yangicha dunyoqarash” ezgu tamoyili asosida Kogon tumanida ham oʻzini oʻzi boshqarish organlari moddiy-texnik bazasini mustahkamlash, ularga talab darajasida faoliyat yuritishi uchun zarur qulaylik va sharoit yaratishga eʼtibor qaratilmoqda.
Jumladan, yaqinlashib kelayotgan yurtimiz istiqlolining 34 yilligi arafasida “Sarayon mahalla markazi" binosi foydalanishga topshirilgani mahalla maʼmuriyati hamda hudud aholisi uchun qoʻshaloq bayram boʻldi. Mahalla binosining tantanali ochilish marosimida viloyat hokimining oʻrinbosari Hafiza Artikova, tuman hokimi Otabek Qazoqov boshqa masʼul mutasaddilar, jamoatchilik vakillari, nuroniylar hamda mahalla ahli ishtrok etdilar.
Dastlab anʼanaga koʻra nuroniylar xonadonlarga qut-baraka, yurtimiz tinchligi, osmonimiz musaffo boʻlishini soʻrab duoga qoʻl ochdilar.
Tantanali marosimda soʻzga chiqqanlar hudud aholisini zamonaviy qiyofadagi, koʻrkam mahalla binosi bilan muborakbod etib, soʻnggi yillarda mamlakatimizda mahalla instituti faoliyatini yanada rivojlantirish, uni  xalqchil tuzilmaga aylantirish borasida qator ishlar amalga oshirilayotganini alohida taʼkidladilar.
Shundan soʻng mehnat faxriylari tomonidan ramziy qizil lenta qirqilgach, yigʻilganlar binoda mahalla xodimlari hamda aholi uchun yaratilgan shart-sharoit bilan yaqindan tanishdilar.
Yangi qurilgan mahalla binosida mahalla raisi, mahalladagi hokim yordamchisi, yoshlar yetakchisi, xotin-qizlar faoli hamda profilaktika inspektori uchun alohida xonalar mavjud boʻlib, ularning har biri zamonaviy moddiy-texnika vositalari va mebel jihozlari bilan taʼminlangan. Xususan, mazkur koʻrkam bino 3 qavat hamda yer toʻla qismidan iborat boʻlib, birinchi qavat ayollar va erkaklar uchun alohida sartaroshxona va savdo doʻkoni, ikkinchi qavatda asosan oʻquv markazlariga ajratilgan boʻlib, unda kasbga yoʻnaltirish markazi va fitnes zali kabi obyektlar hamda uchinchi qavatda tikuv sexi, kiyimlarni kimyoviy tozalash xonasi va yoshlar boʻsh vaqtini mazmunli tashkil etish IT markazi faoliyati yoʻlga qoʻyildi.
Maʼlumot uchun, mazkur mahalla binosi Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 18 syentyabrdagi “Islom taraqqiyot banki va OPEK xalqaro taraqqiyot jamgʻarmasi ishtirokida Qishloq joylarni barqaror rivojlantirish loyihasini amalga oshirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi qaroriga asosan "Gʻijduvon Texstroy Progress Plus" MCHJ tajribali quruvchilari tomonidan jami  4 milliard 500 million soʻmga yaqin mablagʻ evaziga bunyod etildi.

The mahalla is a cradle of upbringing and kindness. To say that it is a small Homeland within the greater Homeland would not be an exaggeration. The mahalla is a place of mercy and goodness, a cradle of spirituality that passes national values and traditions from ancestors to descendants. In line with the noble principle of “A New Perspective in the New Uzbekistan,” special attention is paid in Kogon district to strengthening the material and technical base of mahalla self-governing bodies and creating the necessary conveniences and conditions for their activities at a proper level.
In particular, on the eve of the 34th anniversary of our country’s Independence, the building of the “Sarayon” Mahalla center was put into operation, which became a double celebration for the mahalla administration and local residents. The official opening ceremony was attended by Deputy Khokim of the region Hafiza Artikova, Khokim of the district Otabek Kazakov, other responsible officials, public representatives, elders, and residents of the mahalla.
According to tradition, the elders visited households with blessings and prayed for well-being, peace in the country, and a clear sky.
Speakers at the ceremony noted that the modern, beautiful mahalla building had become a source of pride for the local community. They emphasized that in recent years, active work has been carried out in our country to further develop the institution of the mahalla and turn it into a truly people’s institution.
After the symbolic cutting of the red ribbon by honored workers, the attendees familiarized themselves with the facilities created for mahalla employees and residents.
The new mahalla building has separate rooms for the mahalla chairperson, the assistant to the district khokim in the mahalla, the youth leader, the female activist, and the prevention inspector. Each is equipped with modern material and technical equipment and furniture. Of particular note is the beautiful building, which consists of three floors and a basement: the first floor houses separate barbershops and a retail store for men and women; the second floor mainly accommodates training centers, a vocational guidance center, and a fitness hall; and the third floor hosts a sewing workshop, a dry-cleaning room, and an IT center for the meaningful leisure of young people.
For reference: this mahalla building was constructed by experienced builders of LLC “G‘ijduvon Tekstroy Progress Plus” for almost 4.5 billion soums, based on the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan dated September 18, 2021, “On measures for the implementation of the project “Sustainable Rural Development” with the participation of the Islamic Development Bank and the OPEC Fund for International Development.”