Mahalla – tarbiya oʻchogʻi, ezgulik beshigi, Vatan ichra kichik Vatan desak, mubolagʻa emas. Mahalla mehr-oqibat, ezgulik maskani, milliy qadriyatlar va urf-odatlarni ajdodlardan avlodlarga yetkazuvchi maʼnaviyat beshigi hamdir. “Yangi Oʻzbekistonda yangicha dunyoqarash” ezgu tamoyili asosida Kogon tumanida ham oʻzini oʻzi boshqarish organlari moddiy-texnik bazasini mustahkamlash, ularga talab darajasida faoliyat yuritishi uchun zarur qulaylik va sharoit yaratishga eʼtibor qaratilmoqda.
Jumladan, yaqinlashib kelayotgan yurtimiz istiqlolining 34 yilligi arafasida “Sarayon mahalla markazi" binosi foydalanishga topshirilgani mahalla maʼmuriyati hamda hudud aholisi uchun qoʻshaloq bayram boʻldi. Mahalla binosining tantanali ochilish marosimida viloyat hokimining oʻrinbosari Hafiza Artikova, tuman hokimi Otabek Qazoqov boshqa masʼul mutasaddilar, jamoatchilik vakillari, nuroniylar hamda mahalla ahli ishtrok etdilar.
Dastlab anʼanaga koʻra nuroniylar xonadonlarga qut-baraka, yurtimiz tinchligi, osmonimiz musaffo boʻlishini soʻrab duoga qoʻl ochdilar.
Tantanali marosimda soʻzga chiqqanlar hudud aholisini zamonaviy qiyofadagi, koʻrkam mahalla binosi bilan muborakbod etib, soʻnggi yillarda mamlakatimizda mahalla instituti faoliyatini yanada rivojlantirish, uni  xalqchil tuzilmaga aylantirish borasida qator ishlar amalga oshirilayotganini alohida taʼkidladilar.
Shundan soʻng mehnat faxriylari tomonidan ramziy qizil lenta qirqilgach, yigʻilganlar binoda mahalla xodimlari hamda aholi uchun yaratilgan shart-sharoit bilan yaqindan tanishdilar.
Yangi qurilgan mahalla binosida mahalla raisi, mahalladagi hokim yordamchisi, yoshlar yetakchisi, xotin-qizlar faoli hamda profilaktika inspektori uchun alohida xonalar mavjud boʻlib, ularning har biri zamonaviy moddiy-texnika vositalari va mebel jihozlari bilan taʼminlangan. Xususan, mazkur koʻrkam bino 3 qavat hamda yer toʻla qismidan iborat boʻlib, birinchi qavat ayollar va erkaklar uchun alohida sartaroshxona va savdo doʻkoni, ikkinchi qavatda asosan oʻquv markazlariga ajratilgan boʻlib, unda kasbga yoʻnaltirish markazi va fitnes zali kabi obyektlar hamda uchinchi qavatda tikuv sexi, kiyimlarni kimyoviy tozalash xonasi va yoshlar boʻsh vaqtini mazmunli tashkil etish IT markazi faoliyati yoʻlga qoʻyildi.
Maʼlumot uchun, mazkur mahalla binosi Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 18 syentyabrdagi “Islom taraqqiyot banki va OPEK xalqaro taraqqiyot jamgʻarmasi ishtirokida Qishloq joylarni barqaror rivojlantirish loyihasini amalga oshirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi qaroriga asosan "Gʻijduvon Texstroy Progress Plus" MCHJ tajribali quruvchilari tomonidan jami  4 milliard 500 million soʻmga yaqin mablagʻ evaziga bunyod etildi.

Каган: «Центр махалли Сараён» сдан в эксплуатацию
Махалля – очаг воспитания и колыбель доброты. Сказать, что это малая Родина внутри большой Родины, – не будет преувеличением. Это место милосердия и духовности, где от поколения к поколению передаются национальные ценности и традиции. В духе благородного принципа «Новый взгляд в новом Узбекистане» в Каганском районе уделяется особое внимание укреплению материально-технической базы органов самоуправления махалли, созданию комфортных и современных условий для их эффективной работы.
В преддверии 34-й годовщины независимости нашей страны в эксплуатацию было сдано здание «Центра махалли Сараён». Это событие стало двойным праздником для администрации махалли и местных жителей. На торжественном открытии присутствовали заместитель хокима Бухарской области Хафиза Артикова, хоким района Отабек Казаков, другие должностные лица, представители общественности, старейшины и жители махалли.
По традиции старейшины обошли дома с благословениями, молясь за благополучие, мир в стране и чистое небо.
Выступающие на церемонии отметили, что современное и благоустроенное здание махалли стало гордостью для местных жителей, подчеркнув, что в последние годы в стране активно развивают институт махалли, превращая его в настоящую народную структуру.
После символического перерезания красной ленты участники мероприятия осмотрели помещения и ознакомились с условиями, созданными для работы сотрудников махалли и обслуживания населения.
В новом здании предусмотрены отдельные кабинеты для председателя махалли, помощника хокима района, лидера молодежи, активистки среди женщин и инспектора по профилактике. Каждый кабинет оснащён современным оборудованием и мебелью. Здание состоит из трёх этажей и цокольного этажа. На первом расположены отдельные парикмахерские и торговые залы для женщин и мужчин, на втором – учебные центры, центр профориентации и фитнес-зал, на третьем – швейное производство, химчистка и IT-центр для содержательного досуга молодежи.
Для справки: здание построено ООО «Гиждувон Текстрой Прогресс Плюс» в соответствии с решением Президента Республики Узбекистан от 18 сентября 2021 года «О мерах по реализации проекта «Устойчивое развитие сельской местности» с участием Исламского банка развития и Фонда ОПЕК по международному развитию». Стоимость строительства составила почти 4,5 млрд сумов.