“Qishloq joylarni kompleks rivojlantirish” loyihasi xodimlarining aholi bilan ishlash bo‘yicha malakasi oshirilmoqda
Qishloq joylarni kompleks rivojlantirish” loyihasi doirasida BMT Taraqqiyot dasturi hamda Birlashtirilgan loyihalarni amalga oshirish guruhi xodimlari uchun Buxoro shahrida navbatdagi trening o‘z ishini boshladi.
“Mahalla ehtiyojlarini birgalikda baholash” mavzusida bo‘lib o‘tayotgan treningda loyiha doirasida jamoatchilikni safarbar qilish bo‘yicha fasilitator-maslahatchilar, muhandislar hamda hududiy xodimlar ishtirok etmoqda.
Trening qatnashchilari mahallaning imkoniyatlarini safarbar qilishning asosiy vositalaridan foydalangan holda jamiyatni rivojlantirishga hissa qo‘shish, uning rivojlantirish rejalarini amalga oshirish, loyihalarini monitoring qilish, hududlarda vaziyatni baholash, hamjamiyat a’zolari bilan tanlangan guruhlarda muhokamalar tashkil etish malakasiga ega bo‘ladilar.
4 kun davomida ishtirokchilar asosan aholi bilan ishlashda zaruriy malakalarni olish bilan birga, Mahallani rivojlantirish rejasini shakllantirishda barqaror loyihalarni tanlab olish, ularni tahlil qilish kabi foydali bilimlarni ham o‘zlashtiradilar.

Enhancing the skills of Integrated Rural Development Project staff in Community engagement
A new training session has kicked off in Bukhara for employees of the United Nations Development Programme and the Joint Projects Implementation Unit as part of the Integrated Rural Development Project.
The training, titled “Joint assessment of community needs,” brings together community mobilization facilitators, engineers, and regional project staff. Its primary goal is to enhance participants’ skills and prepare facilitators to support local community development.
Participants will learn to contribute to community growth by leveraging tools for mobilizing community resources, developing and implementing development plans, monitoring projects, assessing regional conditions, and facilitating discussions with community members in focus groups.
Over four days, participants will not only acquire skills for engaging with communities but also gain knowledge on selecting sustainable projects and analyzing them during the development of community plans.