“Qishloq joylarni kompleks rivojlantirish” loyihasi xodimlarining aholi bilan ishlash bo‘yicha malakasi oshirilmoqda
Qishloq joylarni kompleks rivojlantirish” loyihasi doirasida BMT Taraqqiyot dasturi hamda Birlashtirilgan loyihalarni amalga oshirish guruhi xodimlari uchun Buxoro shahrida navbatdagi trening o‘z ishini boshladi.
“Mahalla ehtiyojlarini birgalikda baholash” mavzusida bo‘lib o‘tayotgan treningda loyiha doirasida jamoatchilikni safarbar qilish bo‘yicha fasilitator-maslahatchilar, muhandislar hamda hududiy xodimlar ishtirok etmoqda.
Trening qatnashchilari mahallaning imkoniyatlarini safarbar qilishning asosiy vositalaridan foydalangan holda jamiyatni rivojlantirishga hissa qo‘shish, uning rivojlantirish rejalarini amalga oshirish, loyihalarini monitoring qilish, hududlarda vaziyatni baholash, hamjamiyat a’zolari bilan tanlangan guruhlarda muhokamalar tashkil etish malakasiga ega bo‘ladilar.
4 kun davomida ishtirokchilar asosan aholi bilan ishlashda zaruriy malakalarni olish bilan birga, Mahallani rivojlantirish rejasini shakllantirishda barqaror loyihalarni tanlab olish, ularni tahlil qilish kabi foydali bilimlarni ham o‘zlashtiradilar.

Повышение квалификации сотрудников проекта «Комплексное развитие сельской местности» по работе с населением
В Бухаре стартовал очередной тренинг для сотрудников Программы развития ООН и Объединённой группы реализации проектов в рамках проекта «Комплексное развитие сельской местности».
Тренинг на тему «Совместная оценка потребностей сообществ» объединил фасилитаторов-консультантов по мобилизации сообществ, инженеров и региональных сотрудников проекта. Его основная цель – повышение квалификации и подготовка фасилитаторов для развития местных сообществ.
Участники научатся вносить вклад в развитие сообществ, используя инструменты мобилизации их возможностей, разрабатывать и реализовывать планы развития, контролировать проекты, оценивать ситуацию в регионах и организовывать обсуждения с членами сообществ в фокус-группах.
За четыре дня тренинга участники не только освоят навыки работы с населением, но и получат знания о выборе устойчивых проектов и их анализе при разработке планов развития сообществ.