O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 8-sentabrdagi “Islom taraqqiyot banki va OPEK xalqaro taraqqiyot jamg‘armasi ishtirokida “Qishloq joylarni barqaror rivojlantirish” loyihasini amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-5246-sonli qaroriga asosan, Qoraqalpog‘iston Respublikasining Ellikqal’a tumanida qurilish ishlari qizg‘in olib borilmoqda.
Xususan, tumanidagi “Amirobod” va “Cho‘pon” mahallalarida umumtal’im maktablari qurilmoqda. “Minor group” MChJ “Qizqetken maxsus qurilis” MChJ pudratchi tashkilotlari tomonidan amalga oshirilayotgan qurilish ishlarida quruvchilar aholining ehtiyoj va istaklaridan kelib chiqib tanlangan obyektlarni o‘z vaqtida va sifatli topshirishni maqsad qilishgan.
Shu bilan birga Ellikqal’a tumani “Sarabiy” MFYda pudratchi tashkilot “Komplekt effekt stroy” XK tomonidan 90 va 120 o‘rinli maktabgacha ta’lim muassasalari qurilishi ham davom etmoqda. Obyektlar joriy yilning 4-choragida aholi uchun foydalanishga topshirilishi belgilangan.

In accordance with Presidential Decree No. PD-5246, issued on September 8, 2021, “On Measures to Implement the Sustainable Rural Development Project with the Participation of the Islamic Development Bank and the OPEC Fund for International Development, construction work is actively underway in Ellikqala District, Republic of Karakalpakstan.
In particular, secondary schools are being built in “Amirobod” and “Chupon” mahallas of the district. The construction, carried out by the contractor organizations “Minor group” LLC and “Qizqetken maxsus qurilis” LLC, aims to deliver the selected facilities on time and with high quality, based on the needs and preferences of the local population.
At the same time, the construction of preschool institutions with capacities of 90 and 120 seats is also in progress. This work is being carried out by the contractor “Complect Effect Stroy” CC in “Sarabiy” MCA of Ellikqala District. These facilities are expected to be put into operation in the fourth quarter of this year.