O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 8-sentabrdagi “Islom taraqqiyot banki va OPEK xalqaro taraqqiyot jamg‘armasi ishtirokida “Qishloq joylarni barqaror rivojlantirish” loyihasini amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-5246-sonli qaroriga asosan, Qoraqalpog‘iston Respublikasining Ellikqal’a tumanida qurilish ishlari qizg‘in olib borilmoqda.
Xususan, tumanidagi “Amirobod” va “Cho‘pon” mahallalarida umumtal’im maktablari qurilmoqda. “Minor group” MChJ “Qizqetken maxsus qurilis” MChJ pudratchi tashkilotlari tomonidan amalga oshirilayotgan qurilish ishlarida quruvchilar aholining ehtiyoj va istaklaridan kelib chiqib tanlangan obyektlarni o‘z vaqtida va sifatli topshirishni maqsad qilishgan.
Shu bilan birga Ellikqal’a tumani “Sarabiy” MFYda pudratchi tashkilot “Komplekt effekt stroy” XK tomonidan 90 va 120 o‘rinli maktabgacha ta’lim muassasalari qurilishi ham davom etmoqda. Obyektlar joriy yilning 4-choragida aholi uchun foydalanishga topshirilishi belgilangan.

В соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан от 8 сентября 2021 года № ПП-5246 «О мерах по реализации проекта «Устойчивое развитие сельской местности» с участием Исламского банка развития и Фонда ОПЕК по международному развитию», в районе Элликкала Республики Каракалпакстан активно ведутся строительные работы.
В частности, строятся средние школы в махаллях «Амиробод» и «Чупон». Работы, выполняемые подрядными организациями ООО «Минор Груп» и ООО «Кизкеткен махсус курилис», направлены на своевременное и качественное завершение объектов с учетом потребностей и пожеланий местного населения.
Одновременно ведется строительство дошкольных учреждений на 90 и 120 мест. Эти работы осуществляет подрядная организация ЧП «Complect Effect Stroy» в СГМ «Сарабий» района Элликкала. Ввод данных объектов в эксплуатацию запланирован на четвертый квартал текущего года.