O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 8-sentabrdagi “Islom taraqqiyot banki va OPEK xalqaro taraqqiyot jamg‘armasi ishtirokida “Qishloq joylarni barqaror rivojlantirish” loyihasini amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-5246-sonli qaroriga asosan Xorazm viloyatidagi qurilishlarda ish qizg‘in davom etmoqda. Jumladan, Urganch tumanida joylashgan “Gulobod” MFY hududida 150 o‘ringa mo‘ljallangan maktabgacha ta’lim tashkilotini qurilmoqda.
Pudratchi tashkilot “Xorazm Bobur Mirzo” MChJ tomonidan amalga oshirilayotgan obyektda bugungi kunda 11 nafar quruvchilar ishlamoqda. Subloyihadan topshirilishi natijasida manfaatdor aholi 2200 dan ortiq kishini tashkil etishi kutilmoqda.
Shuningdek, mazkur loyiha doirasida tumandagi “Hidoyat” MFYda aholiga maishiy xizmat ko‘rsatuvchi mahalla markazi qurilishi ham davom etmoqda. Umumiy maydoni 800 m2ni tashkil etuvchi ushbu obyektning qiymati 3 mlrd. 766,5 mln. so‘mni tashkil qilishi belgilangan va qurilish ishlari “Orion fortuna plus” MChJ tomonidan amalga oshirib kelinmoqda.
3 qavatli mazkur binoda o‘quv markazlari, go‘zallik saloni, sartaroshxona, dorixona, bank vakillari uchun maxsus xonalar, mahalla fuqarolar yig‘ini raisi, hokim yordamchisi, xotin-qizlar faoli, yoshlar yetakchisi va profilaktika inspektori uchun xizmat xonalari, kimyoviy tozalash xizmati, fitnes zali, qandolatchilar ustaxonasi va savdo do‘koni faoliyati yo‘lga qo‘yiladi.

В Ургенчском районе в рамках проекта «Устойчивое развитие сельской местности» ведутся строительные работы
В соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан от 8 сентября 2021 года № ПК-5246 «О мерах по реализации проекта «Устойчивое развитие сельской местности» с участием Исламского банка развития и Фонда ОПЕК по международному развитию», в Хорезмской области активно продолжаются строительные работы.
В частности, в Ургенчском районе на территории СГМ «Гулобод» ведётся строительство дошкольного образовательного учреждения на 150 мест. На объекте, реализуемом подрядной организацией ООО «Хоразм Бобур Мирзо», в настоящее время работают 11 строителей. Ожидается, что после сдачи данного субпроекта в эксплуатацию его преимуществами смогут воспользоваться более 2200 жителей.
Кроме того, в рамках этого проекта в СГМ «Хидоят» Ургенчского района продолжается строительство махаллинского центра, предназначенного для оказания бытовых услуг населению. Общая площадь объекта составляет 800 м², а его стоимость определена в размере 3 млрд 766,5 млн сумов. Строительные работы выполняет ООО «Орион Фортуна Плюс».
В трёхэтажном здании будут организованы учебные центры, салон красоты, парикмахерская, аптека, специальные помещения для представителей банка, служебные кабинеты для председателя собрания граждан махалли, помощника хокима, активистки женского движения, лидера молодёжи и инспектора по профилактике, а также предусмотрены услуги химчистки, фитнес-зал, кондитерский цех и торговая точка.