O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 8-sentabrdagi “Islom taraqqiyot banki va OPEK xalqaro taraqqiyot jamg‘armasi ishtirokida “Qishloq joylarni barqaror rivojlantirish” loyihasini amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-5246-sonli qaroriga asosan Xorazm viloyatidagi qurilishlarda ish qizg‘in davom etmoqda. Jumladan, Urganch tumanida joylashgan “Gulobod” MFY hududida 150 o‘ringa mo‘ljallangan maktabgacha ta’lim tashkilotini qurilmoqda.
Pudratchi tashkilot “Xorazm Bobur Mirzo” MChJ tomonidan amalga oshirilayotgan obyektda bugungi kunda 11 nafar quruvchilar ishlamoqda. Subloyihadan topshirilishi natijasida manfaatdor aholi 2200 dan ortiq kishini tashkil etishi kutilmoqda.
Shuningdek, mazkur loyiha doirasida tumandagi “Hidoyat” MFYda aholiga maishiy xizmat ko‘rsatuvchi mahalla markazi qurilishi ham davom etmoqda. Umumiy maydoni 800 m2ni tashkil etuvchi ushbu obyektning qiymati 3 mlrd. 766,5 mln. so‘mni tashkil qilishi belgilangan va qurilish ishlari “Orion fortuna plus” MChJ tomonidan amalga oshirib kelinmoqda.
3 qavatli mazkur binoda o‘quv markazlari, go‘zallik saloni, sartaroshxona, dorixona, bank vakillari uchun maxsus xonalar, mahalla fuqarolar yig‘ini raisi, hokim yordamchisi, xotin-qizlar faoli, yoshlar yetakchisi va profilaktika inspektori uchun xizmat xonalari, kimyoviy tozalash xizmati, fitnes zali, qandolatchilar ustaxonasi va savdo do‘koni faoliyati yo‘lga qo‘yiladi.

Construction projects underway in Urgench District as part of the Sustainable Rural Development initiative
In accordance with Presidential Decree No. PD-5246, issued on September 8, 2021, "On Measures to Implement the Sustainable Rural Development Project with the Participation of the Islamic Development Bank and the OPEC Fund for International Development," construction activities are actively continuing in Khorezm region.
As part of the project, a preschool educational institution for 150 children is under construction in the “Gulobod” MCA of Urgench district. The facility is being built by the contracting organization Khorezm Bobur Mirzo LLC, with eleven builders currently working on-site. Once completed, this subproject is expected to benefit over 2,200 residents.
Additionally, the construction of a mahalla center designed to provide household services to the local population is underway in “Hidoyat” MCA of Urgench district. Covering a total area of 800 m², the facility is being built at an estimated cost of 3.77 billion soums by Orion Fortuna Plus LLC.
The three-story building will house a variety of essential services, including:
Training centers
• A beauty salon and barber shop
• A pharmacy
• Special rooms for bank representatives
• Offices for the chairman of the Mahalla Citizens’ Assembly, the khokim’s assistant, a women’s activist, a youth leader, and a prevention inspector
• A dry-cleaning service
• A fitness room
• A confectionery shop and a retail store
The project aims to enhance the quality of life for local residents by improving access to essential services and fostering community development.