Joriy yilning 10-14-fevral kunlari Islom taraqqiyot banki vakillaridan iborat missiyaning O‘zbekistonga navbatdagi tashrifi bo‘lib o‘tmoqda.
Missiyaning ilk uchrashuvi “Qishloq joylarni barqaror rivojlantirish” va “Qishloq joylarni kompleks rivojlantirish” loyihalari doirasida Iqtisodiyot va moliya vazirligi huzuridagi Birlashtirilgan loyihalarni amalga oshirish guruhi bosh ofisida bo‘lib o‘tdi.
Unda Islom taraqqiyot bankining operatsion guruhi rahbari Vahyu Vijayanto, loyihalar boshqaruvi bo‘yicha mutaxassislar Alibek Kazangapov va Zarangez Maxmudovalar BLAOG rahbariyati hamda loyiha mutaxassislari ishtirok etishdi.
Tomonlar uchrashuv davomida loyihalarning joriy holati haqida fikr almashishdi. Jumladan, loyiha bo‘yicha mavjud ko‘rsatkichlar va yil yakunigacha bo‘lgan rejalar, xarid jarayonlarini elektronlashtirish bo‘yicha “Shaffof qurilish” milliy axborot tizimiga o‘tishning afzalliklari muhokama qilindi.

С 10 по 14 февраля 2025 года в Узбекистане проходит надзорная миссия представителей Исламского банка развития (ИБР).
Первая встреча миссии состоялось в головном офисе Объединенной группы по реализации проектов (ОГРП) при Министерстве экономики и финансов в рамках проекта «Устойчивое развитие сельской местности» и проекта «Комплексное развитие сельской местности».
В заседании приняли участие руководитель операционной группы регионального хаба Исламского банка развития Вахю Виджаянто, специалисты по управлению проектами Алибек Казангапов и Зарангез Махмудова, а также руководство и сотрудники ОГРП.
В ходе обсуждений стороны обменялись мнениями о текущем прогрессе реализации проектов, ключевых показателях эффективности и планах на конец года. Кроме того, была затронута тема перехода на Национальную информационную систему «Shaffof Qurilish» для повышения прозрачности и эффективности закупочных процессов.
В ближайшие дни представители ИБР планируют посетить строящиеся объекты проекта «Устойчивое развитие сельской местности» для оценки хода их реализации.