Iqtisodiyot va moliya vazirligining “Qishloq joylarni barqaror rivojlantirish” va “Qishloq joylarni kompleks rivojlantirish” (2-bosqich) loyihalarining kengash yig‘ilishlari bo‘lib o‘tdi.
Unda Iqtisodiyot va moliya vazirining o‘rinbosari Samandar Sadullayev, Birlashgan Millatlar Tashkiloti Taraqqiyot dasturining O‘zbekistondagi doimiy vakilasi Akiko Fujii, Islom taraqqiyot bankining Olma-otadagi ofisi amaliyotlar guruhi rahbari Vahyu Vijayanto (onlayn), Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, Xorazm, Buxoro, Navoiy, Samarqand, Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatlari xokimliklaridan vakillar, loyihani amalga oshirish guruhi xodimlari hamda ommaviy axborot vositalari qatnashishdi.
Tadbirda asosan Islom taraqqiyot banki, OPEK xalqaro taraqqiyot jamg‘armasi hamda Birlashgan Millatlar Tashkiloti Taraqqiyot Dasturi O‘zbekistondagi vakolatxonasi hamkorligida amalga oshirilayotgan loyihalarning joriy 2024-yildagi hisoboti tinglanib, kelgusi 2025-yilda bajarilishi lozim bo‘lgan vazifalar muhokama qilindi.
“Qishloq joylarni barqaror rivojlantirish” loyihasi doirasida Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Buxoro, Navoiy va Xorazm viloyatlarining 20 ta tumanidagi 170 ta mahalla qamrab olingan. Qarorga asosan 111 ta obyektlarni, shu jumladan, 71 ta ijtimoiy soha va 40 ta aholi va jamoatchilik tomonidan boshqariladigan mahalla majmui obyektlarini yangidan qurilishi rejalashtirilgan.
Shuni ta’kidlash joizki, o‘tayotgan yilning muhim yutuqlaridan biri – 40 mahalla klaster rivojlantirish rejalarining ishlab chiqilishi bo‘ldi, bunda mahalliy aholi faol ishtirok etdi. Ushbu rejalar faqat g‘oyalar ro‘yxati emas, balki Qoraqalpog‘iston, Buxoro, Navoiy va Xorazm viloyatlaridagi qishloq hududlarida yangi ijtimoiy infratuzilmani tiklash va qurishda yordam beradigan 895 ta sub-loyihani amalga oshirish uchun haqiqiy yo‘l xaritalaridir.
Asfaltlangan yo‘llar va yaxshilangan oqava suv tizimlaridan yangilangan tibbiyot muassasalari va maktablargacha – har bir sub-loyihada mahalliy aholi ehtiyojlari va orzulari aks etilgan. Loyihalar doirasida mahallalarda 1491 kishidan iborat 170 ta tashabbuskor guruh tashkil etilib, ular belgilangan vazifalarning bajarilishini nazorat qilishmoqda. Quvonarlisi, ayollar bu jarayonlarda faol ishtirok etib, o‘z hissalarini qo‘shmoqda.
O‘tgan yil davomida qishloq aholisi salohiyatini oshirish maqsadida qishloq xo‘jaligi, energiya samarali loyihalash va qurish, iqlim o‘zgarishi, elektron tijorat, davlat xizmatlarini onlayn olish va boshqa ko‘plab sohalarda 12 ta turli trening tashkil etildi. Treninglarda 1852 kishi ishtirok etdi.
Ayni vaqtda hududlarda yangidan qurilayotgan 111 ta ijtimoiy soha va mahalla maishiy xizmat koʻrsatish obyektlarining barchasida tenderlar oʻtkazilib (99 ta obyektda qurilish ishlari boshlangan va 3 ta obyekt qurilish ishlari boshlash jarayonida), 5 ta obyekt uchun shartnoma tuzish jarayoni boʻlib oʻtmoqda. Shuningdek, 4 ta obyektning tender natijalari baholash komissiya tomonidan koʻrib chiqilmoqda.
Joriy yilda tasdiqlangan “Qishloq joylarni kompleks rivojlantirish” (2-bosqich) loyihasi esa Qashqadaryo, Samarqand va Surxondaryo viloyatlaridagi 21 ta tumanlardagi 157 ta MFYlarini qamrab olishi belgilangan.
Uchta pilot hududdagi 157 ta mahallada aholini loyihani amalga oshirish jarayoniga keng jalb qilish va o‘z mahallalarini rivojlantirish bo‘yicha qarorlar qabul qilishda faol ishtirok etish maqsadida treninglar tashkil etildi. 11 000 kishi, shu jumladan 4 413 ayol, o‘z hayotlarini yaxshilash uchun qanday o‘zgartirishlar qilish mumkinligini muhokama qilishdi. Ushbu uchrashuvlar faqat fikr almashish bilan cheklanib qolmadi — bu mahallalarni rivojlantirish bo‘yicha aholi ehtiyojlarini inobatga olib, qarorlarni qabul qilish imkoniyati bo‘ldi. Natijada fermerlar, yoshlar, tadbirkorlar, shuningdek 345 ayol va 15 nogironligi bo‘lgan shaxslarni o‘z ichiga qamrab olgan 157 ta tashabbuskor guruh tashkil etildi. Bu esa o‘z navbatida loyihaning inkluziv yondashuvini ta’minladi. Ushbu guruhlar sub-loyihalar amalga oshirilishini nazorat qilib boradi va kelajakdagi o‘zgarishlar uchun haqiqiy harakatlantiruvchi kuchga aylanadi.
Mazkur loyiha natijasida 622 mingdan ziyod qishloq aholisining turmush sharoitlari yaxshilanadi. Yangi tadbirkorlik subyektlari tashkil etiladi, bo‘sh turgan foydalanuvda bo‘lmagan obyektlar faoliyatini tiklash orqali yangi ish o‘rinlari barpo etiladi.
Yig‘ilish ishtirokchilari loyihalar yuzasidan ishlarni jadallashtirish, mavjud muammolarni hal etish hamda kelgusidagi maqsadlarni amalga oshirishda foydali taklif va mulohazalari bilan o‘rtoqlashishdi.
Tadbir so‘nggida shuningdek, talaba va yosh mutaxassislar o‘rtasida o‘tkazilgan “Smart Agriculture” yosh muhandislar tanlovi, “Orolbo‘yi mintaqasidagi ekologik ofatning salbiy oqibatlari” jurnalist va fotosuratchilar tanlovi g‘oliblari diplom va esdalik sovg‘alari bilan taqdirlandi.

Подведены итоги реализации проектов по развитию сельских местности за 2024 год
Состоялись заседания совета по инициативам Министерства экономики и финансов проект «Устойчивое развитие сельской местности» и «Комплексное развитие сельской местности» (2-й этап).
В мероприятии приняли участие заместитель министра экономики и финансов Самандар Садуллаев, Постоянная Представительница ПРООН в Узбекистане Акико Фудзии, руководитель операционной группы регионального хаба Исламского банка развития Вахю Виджаянто (онлайн), представители Совета Министров Республики Каракалпакстан, Хорезмской, Бухарской, Навоийской, Самаркандской, Кашкадарьинской и Сурхандарьинской областей, а также сотрудники Группы реализации объединенной проектов (ГРОП) и представители СМИ.
Главной темой обсуждения стал обзор достижений 2024 года, достигнутых в рамках проектов, реализуемых в сотрудничестве с Исламским банком развития, Фондом ОПЕК и представительством ПРООН в Узбекистане. Участники также наметили задачи на 2025 год.
В рамках проекта «Устойчивое развитие сельской местности» охвачены 170 махаллей в 20 районах Каракалпакстана, Бухарской, Навоийской и Хорезмской областей. Согласно постановлению, планируется строительство 111 объектов, включая 71 объект социальной инфраструктуры и 40 объектов махалли и бытового обслуживания населения.
Отмечалось, одним из значимых достижений уходящего года стала разработка 40 кластерных планов развития сообществ (ПРС), в которой активно участвовали сами местные жители. Эти планы – не просто списки идей, а настоящие дорожные карты для реализации 895 субпроектов, которые помогут восстановить и построить новую социальную инфраструктуру в сельских районах Каракалпакстана, Бухарской, Навоийской и Хорезмской областей.
От асфальтированных дорог и улучшенной канализации до обновленных медицинских учреждений и школ – каждый субпроект отражает потребности и мечты самих местных жителей, которые активно участвовали в разработке. В рамках проекта в махаллях были образованы 170 инициативных групп, состоящих из 1491 человека, которые следят за выполнением поставленных задач, при этом женщины активно участвуют в процессе, шаг за шагом способствуя достижению гендерного равенства.
В целом за прошедший год было проведено 12 разных тренингов для повышения потенциала сельского населения в таких областях, как сельское хозяйство, энергоэффективное проектирование и строительство, изменение климата, электронная коммерция, получение госуслуг в режиме онлайн и многое другое. В тренингах приняли участие 1852 человека.
На текущий момент в 99 объектах уже начаты строительные работы, на 3 объектах работы готовятся к началу, а по 5 объектам идет процесс заключения контрактов. Кроме того, комиссия рассматривает результаты тендера на строительство 4 объектов.
В рамках второй фазы проекта «Комплексное развитие сельской местности», одобренного в этом году, охвачено 157 махаллей в 21 районе Кашкадарьинской, Самаркандской и Сурхандарьинской областей.
В 157 сообществах трех пилотных регионов были проведены тренинги для широкого вовлечения местных жителей в процесс реализации проекта, чтобы они могли активно участвовать в принятии решений по развитию своих махаллей. 11 000 человек, включая 4413 женщин, собрались, чтобы обсудить, как они могут изменить свою жизнь к лучшему. Эти встречи не ограничивались лишь обменом мнениями — это был момент для принятия решений по преобразованию махаллей, учитывая потребности и приоритеты самого населения. В результате было сформировано 157 инициативных групп из числа фермеров, молодежи, предпринимателей, среди которых 345 женщин и 15 лиц с ограниченными возможностями, что подчеркнуло инклюзивный подход проекта. Группы будут следить за реализацией субпроектов и станут настоящими двигателями будущих преобразований.
По итогам реализации проекта условия жизни более 622 тысяч сельских жителей будут значительно улучшены. Ожидается экономический рост за счет восстановления недоступных ранее объектов, что приведет к созданию новых рабочих мест и бизнес-возможностей.
Участники заседания поделились ценными предложениями по ускорению работы, решению текущих проблем и достижению поставленных целей в следующем году.
В завершение мероприятия победители конкурса молодых инженеров «Smart Agriculture», а также конкурса журналистов и фотографов «Негативные последствия экологической катастрофы в Приаралье», который проводился среди студентов и молодых специалистов, были награждены дипломами и ценными призами.