Islom taraqqiyot banki missiyasining O‘zbekistonga tashrifi boshlandi
Joriy yilning 14-18-oktabr kunlari Islom taraqqiyot bank (ITB) vakillaridan iborat missiyaning Toshkent shahriga tashrifi bo‘lib o‘tadi. Mazkur tashrif davomida Bank vakillari tomonidan O‘zbekistonga amalga oshirilayotgan investitsion loyihalar yuzasidan olib borilayotgan ishlarni tahlil qilish, dastur bo‘yicha mas’ul ijrochilar ishtirokida uchrashuvlar rejalashtirilgan.
Missiya tashrifining birinchi kunida Iqtisodiyot va moliya vazirligi huzuridagi Birlashtirilgan loyihalarni amalga oshirish guruhida (BLAOG) ana shunday uchrashuv tashkil qilindi. Unda ITBning amaliyotlar guruhi rahbari Vahyu Vijayanto, to‘lovlar bo‘yicha mintaqaviy mutaxassisi Gayat Al Shanavani, loyiha boshqaruvi bo‘yicha mutaxassis Daniyar Akbassov, ITBning O‘zbekistondagi vakili Husan Hasanov, BLAOG direktori Bahodir Turayev, direktor o‘rinbosari Ravshan Usmanov hamda boshqa mutaxassislar qatnashishdi.
Qishloq joylarni barqaror rivojlantirish” va “Qishloq joylarni kompleks rivojlantirish” (2-bosqich) loyihalari yuzasidan BLAOG jamoasi va ITB vakillari o‘rtasida bo‘lib o‘tgan yig‘ilish davomida loyiha ishlarini samarali tashkil etish, yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan qiyinchiliklarni oldini olish, mavjud muammolarni hal etish kabi masalalar muhokama qilindi.

A mission from the Islamic Development Bank (IsDB) is visiting Tashkent from October 14 to 18 this year. The purpose of the visit is to review the progress of investment projects implemented in Uzbekistan with IsDB’s support and hold meetings with the project executors responsible for program implementation.
On the first day of the visit, a meeting was organized at the Joint Projects Implementation Unit (JPIU) under the Ministry of Economy and Finance. Attendees included Wahyu Wijanto, Head of the Operations Unit, Ghaiath Al Shanawani, Regional Disbursement Specialist, Daniyar Akbassov, Project Management Specialist, Khusan Khasanov, IsDB Field Representative in Uzbekistan, Bahodir Turaev, Director of JPIU; Ravshan Usmanov, Deputy Director and other JPIU staff.
During the meeting, representatives from JPIU and IsDB discussed the progress of the Sustainable Rural Development Project and the Integrated Rural Development Project (Phase 2). Key topics included the effective organization of project activities, prevention of potential challenges, and addressing existing issues.