Oʻzbekiston qishloq jamoalari tomonidan qoʻllab- quvvatlanayotgan infratuzilmaga investitsiyalar ayollar va bolalarga foyda keltirmoqda
37 millionlik Oʻzbekiston aholisining deyarli yarmi qishloq joylarida yashaydi. Qishloq jamoalarida aholining toza ichimlik suvi, sifatli sogʻliqni saqlash va taʻlim xizmatlaridan foydalanish imkoniyatiga egaligi ehtimoli kamroq. Bunday tengsizlik butun mamlakat boʻylab millionlab odamlarning farovonligiga tahdid soladi, va bundan ayollar hamda bolalar koʻproq jabr koʻrishadi.
Masalan, 2023-yilda Oʻzbekistonda ayollarning mehnat bozori tarkibidagi ishtiroki darajasi erkaklar ishtiroki darajasidan pastroqligi 30 foizdan oshiq boʻlgan. Suv, elektr energiyasi, maktabgacha taʻlim kabi davlat xizmatlari taʻminotining yoʻqligi ayollarga, ayniqsa, chekka va qishloq joylarda yashovchi ayollarga, yukni oshirib, ularning iqtisodiy hayotdagi ishtirokini cheklamoqda. 2022-yilda mehnatga layoqatli yoshdagi ishsiz ayollarning 75 foizi uy ishlarini yuritish boʻyicha majburiyatlarini rasmiy ishda band boʻlmaganining sababi sifatida koʻrsatgan.
Bundan tashqari, 2017-yildan buyon erta yoshdagi bolalarni parvarish qilish va taʻlim xizmatlaridan foydalanish imkoniyatlarini kengaytirish borasida sezilarli yutuqlarga erishilganiga qaramay, 2022-yilda Oʻzbekiston qishloq joylaridagi bolalarning atigi 42 foizi, maktabgacha taʻlim imkoniyatiga ega boʻlishgan, qachonki, shahar rayonlaridagi bolalarning 51 foizi bunday imkoniyatdan foydalana olishgan. Shu bilan birga, ushbu bolalarni maktabgacha taʻlim bilan qamrab olishda hududlar orasida ham sezilarli farqlar koʻzga tashlanardi.
Shahar va qishloq joylari oʻrtasidagi ushbu farq tengsizlikni kuchaytiradi va Oʻzbekistonning iqtisodiy rivojlanishiga toʻsqinlik qiladi. Ushbu muammoni hal qilish uchun mamlakatda qishloq rayonlarini rivojlantirishning moslashuvchan va mahalliy aholining keng ishtirokiga asoslangan modeli joriy etilmoqda. Bu barcha fuqarolar uchun yanada inklyuziv va barqaror kelajak qurishda yordam beradi.
Qishloq joylarida oʻzgarishlar uchun koʻproq imkoniyatlar
Andijon, Fargʻona, Namangan, Jizzax va Sirdaryo viloyatlarining togʻli hududlaridagi 306 ta chekka qishloqlarida aholi Oʻzbekiston uchun noyob boʻlgan qishloqlarni rivojlantirish dasturida faol ishtirok etmoqda. Jahon banki va Osiyo infratuzilma investitsiyalari banki (OIIB) tomonidan moliyalashtirilayotgan “Qishloq infratuzilmasini rivojlantirish” loyihasi (RIDP) koʻmagida mahalliy hamjamiyat oʻz qishloqlarida qaysi asosiy infratuzilma obyektlarini birinchi navbatda rekonstruksiya qilish yoki noldan boshlab qurish zarurligini birgalikda hal qiladi. Ushbu obyektlarga taʻlim va tibbiyot muassasalari, elektr va suv taʻminoti tizimlari, koʻpriklar va ichki yoʻllar kiradi.
Qarorlarni qabul qilish jarayoni mahallalar taraqqiyoti guruhlari (MTG) saʻy-harakatlari orqali amalga oshiriladi. Ushbu guruhlar mahalliy faollardan tashkil topgan boʻlib, RIDP loyihasi bilan qamrab olingan qishloqlar barcha aholisining vakillik organi hisoblanadi. Ushbu guruhlar aʻzolarining kamida 50 foizini ayollar tashkil etadi. MTG aholi punktlari uchun tegishli infratuzilma obyektlarining ustuvorligini aniqlashda mahalliy aholining istaklarini inobatga oladi. Ular mazkur obyektlar boʻyicha jamoatchilik muhokamasini oʻtkazish va ovoz yigʻish, aholi tomonidan maʻqullangan infratuzilma obyektlarini qurish yoki rekonstruksiya qilishni rejalashtirish hamda pudratchi tashkilotlar tomonidan bajarilayotgan ishlarni nazorat qilish uchun javobgardir.
Rural infrastructure development projectOʻzbekistonning Andijon viloyati Uzumzor qishlogʻidagi MTG faollari mahalliy koʻchalar  qiyofasini oʻzgartirgan ichki yoʻllarni asfaltlash ishlari natijalarini muhokama qilmoqda.
Bunday yondashuv afzal natijalarga olib keladi, chunki cheklangan davlat moliyaviy resurslari eng koʻp talab qilinadigan infratuzilma obyektlariga, shu jumladan, anʻanaviy zaif guruhlar - ayollar va bolalar muhtoj boʻlgan obyektlarga sarflanadi. Qishloq aholisi oʻz aholi punktlarini rivojlantirishda ishtirok etish uchun koʻproq imkoniyatlarga ega boʻlishadi va mahalliy infratuzilma uchun katta masʻuliyatni his qilishadi. Xalqaro tajriba shuni koʻrsatadiki, bu tegishli infratuzilma obyektlaridan foydalanish va ularga xizmat koʻrsatish samaradorligini oshiradi.
Qishloq hamjamiyati aholi punktlari qiyofasini oʻzgartirishga hissa qoʻshayotgan oʻzlarining MTG faoliyatini yuqori darajada baholamoqdalar. RIDP loyihasi doirasida qamrab olingan qishloqlarda har olti oyda bir marta oʻtkaziladigan, yaqinda boʻlib oʻtgan navbatdagi ijtimoiy auditda 185 ta qishloq jamoalaridan 32 mingdan ortiq ayollar (barcha audit ishtirokchilarining 47 foizi) ishtirok etdilar. Ular deyarli bir ovozdan (99 foiz) ushbu qishloqlar uchun MTG tomonidan ustuvor sifatida belgilangan infratuzilma sub-loyihalari ularning ehtiyojlariga toʻliq javob berishini taʻkidladilar.
Tinchlik qishlogʻidagi 650 nafar maktab oʻquvchilari uchun taʻlim infratuzilmasiga investitsiyalar
Mahalliy qishloq jamoalari tomonidan amalga oshirilayotgan infratuzilma investitsiyalari qishloq aholisi hayotining turli sohalarini, jumladan taʻlimni, yaxshilashga sezilarli taʻsir koʻrsatadi. Xususan, RIDP loyihasi doirasida tegishli qishloqlar aholisi loyiha mablagʻlarini 79 ta qishloq maktabi va maktabgacha taʻlim muassasalarini qurish va rekonstruksiya qilishga yoʻnaltirish boʻyicha qaror qabul qildilar. Bu mahalliy bolalarning, ayniqsa, qizlarning taʻlim olish imkoniyatini sezilarli darajada oshirdi.
Masalan, Namangan viloyati Chust tumani Tinchlik qishlogʻidagi 560 ga yaqin uy xoʻjaliklari loyiha mablagʻlarini mahalliy 12-sonli umumtaʻlim maktabini rekonstruksiya qilishga yoʻnaltirish uchun ovoz berishdi. Ushbu maktabdagi oxirgi kapital taʻmirlash ishlari 1967-yilda olib borilgan.
Oʻninchi sinf oʻquvchisi Zarina ushbu maktabning rekonstruksiyadan oldingi sharoitini quyidagicha eslaydi: “Avvallari sinfdoshlarim va ustozlarimiz bilan kuz-qish mavsumida katta qiyinchiliklarni boshdan kechirardik. Biz issiq kiyimlarimizni kiygan holda isitilmaydigan va zax sinflarda dars oʻtishga majbur boʻlardik. Elektr ham muntazam ravishda uzilib turardi. Bu bizning sogʻligʻimizga, bilim olishimizga va maktabga borish istagimizga salbiy taʻsir koʻrsatardi”.
Rural infrastructure development project
Tinchlik qishlogʻidagi 12-sonli umumtaʻlim maktabida modernizatsiya qilingan isitish tizimi sinf xonalarida qulay harorat va shinamlik yaratib, taʻlim muhitini yanada samarali tashkil etishga xizmat qilmoqda.
2023-yil avgust oyida rekonstruksiya ishlari yakunlandi. Maktabda yangi isitish, elektr taʻminoti va ventilatsiya tizimlari oʻrnatildi. Ushbu oʻzgarishlar xonalarni bolalarning taʻlim olishi uchun xavfsizroq va qulayroq qildi. Endilikda 22 ta sinf xonasi quyosh panellari yordamida yil davomida barqaror elektr energiyasi bilan taʻminlamoqda. Yangi isitish qozoni ilgari maktab hududi va uning atrofidagi havoni ifloslantirgan koʻmir tutunini yoʻq qilishga imkon berdi.
Maktab yaqinida oʻrnatilgan drenaj tizimi avvallari oʻquvchilar salomatligi bilan bogʻliq muammolarga sabab boʻlgan zaxlikni kamaytirishga yordam berdi. Issiq va sovuq suv taʻminoti, hojatxonalar va ovqatlanish xonasi endi sanitariya-gigiyena talablariga javob beradi. Farzandlarimiz har kuni yangi asfalt yoʻli boʻylab maktabga boradi”, — deydi mahalliy MTG faoli Gulchehra Nurmatova. “Bu oʻzgarishlarning barchasi qishloq aholisining maktabni rekonstruksiya qilishga loyiha mablagʻlarini investitsiya qilish haqidagi qarori toʻgʻri boʻlganini tasdiqlaydi”.
Rural infrastructure development projectTinchlik qishlogʻidagi 12-sonli maktabning keng, yorugʻ sinf xonalari yangi mebel, proyektor va  boshqa zarur oʻquv qurollari bilan jihozlangan.
Binoning modernizatsiya qilinishi natijasida maktabdagi oʻquv oʻrinlari soni 519 tadan 650 taga koʻpaydi. Ilgari farzandlarini shaharga oʻqishga yuborishni oʻylagan ota-onalar endilikda mazkur taʻlim muassasasining mahalliy maktab oʻquvchilarini yaxshiroq taʻlim bilan taʻminlash qobiliyatiga katta ishonchni namoyish qilmoqdalar.
Yangi infratuzilma obyektlari yuz minglab qishloq aholisining yashash sharoitini yaxshilamoqda
Tinchlik qishlogʻidagi rekonstruksiya qilingan maktab — RIDP loyihasi Oʻzbekiston qishloqlari hayotini qanday oʻzgartirayotganiga oid yuzlab misollardan biri, xolos.
Ayni vaqtda mazkur loyihada ishtirok etayotgan qishloqlar loyiha mablagʻlarini 430 ta infratuzilma obyektini rekonstruksiya qilish va qurish uchun investitsiya kiritishga muvaffaq boʻldilar. 5 ta tibbiyot muassasasi, 7 ta koʻprik, 25 ta bolalar bogʻchasi, 54 ta oʻrta maktab, 75 ta elektr taʻminoti tizimi, 127 ta suv taʻminoti tizimi, 136 ta ichki yoʻllar shular jumlasidandir. shular jumlasidandir. Ushbu inshootlar qishloq aholisining asosiy davlat xizmatlaridan foydalanish imkoniyatlarini kengaytirdi, ularning iqtisodiy imkoniyatlarini yaxshiladi va tegishli aholi punktlarida turmush darajasini oshirdi.
Qishloq infratuzilmasining rivojlanishi 426 mingdan ortiq aholi hayotiga ijobiy taʻsir koʻrsatdi, ularning yarmidan koʻpi – ayollar. RIDP loyihasi tugallangach, 2025-yilga kelib benefisiarlar soni ikki baravar oshishi kutilmoqda.
Oʻzbekiston hukumati, Jahon banki va OIIBning hamkorlikdagi saʻy-harakatlari asosiy infratuzilmaga boʻlgan ehtiyojlarini qondirishga yordam berish, hududlararo tafovutni qisqartirish va mamlakat fuqarolari farovonligini oshirish uchun teng sharoitlar yaratish orqali qishloq jamoalarining imkoniyatlarini kengaytirmoqda.
Rural infrastructure development projectOʻquvchi qizlar tinchlik qishlogʻidagi 12-sonli oʻrta maktabning yangi kompyuter sinfida vazifa bajarmoqdalar. Maktab taʻmirlangandan soʻng, ayniqsa, qizlar orasida davomat koʻtarildi.

Women, children benefit when Uzbek villages are empowered to invest
Nearly half of Uzbekistan’s 37 million population resides in rural areas—in communities that are less likely to have access to clean drinking water, farther from quality healthcare services, and with poorer education outcomes. Such disparities threaten the well-being of millions across the country, especially women and children.
For example, in Uzbekistan, women's labor force participation was over 30% lower than men's in 2023. Lack of services like water, electricity, and preschool increases the time burden on women, especially those in remote and rural areas, limiting their economic participation. In 2022, 75% of unemployed working-age women cited homemaking and care responsibilities as their reason for not working.
Additionally, despite major progress in expanding access to early childhood care and education services since 2017, in 2022, 42% of children in Uzbekistan’s rural areas had access to preschool education compared to 51% of children in urban areas, with significant differences in enrolment across regions.
This urban-rural divide perpetuates inequality and hampers Uzbekistan’s economic potential. But change is afoot, with the country having introduced a more responsive, participatory model for rural development that can promote a more inclusive, resilient future for all.
Empowering Neighborhoods for Change
In 306 remote villages across the mountainous regions of Andijan, Ferghana, Namangan, Jizzakh, and Syrdarya, residents are actively involved in a development program unique to Uzbekistan. Empowered by the Rural Infrastructure Development Project (RIDP) funded by the World Bank and Asian Infrastructure Investment Bank (AIIB), communities are collectively deciding which basic infrastructure facilities—like schools, health facilities, power and water supply systems, bridges, and local roads—should be renovated or constructed.
This decision-making process is driven by Mahalla (Neighborhood) Development Units (MDUs), which represent communities in all villages covered by RIDP. Mandated to consist of at least 50% women, the MDUs are responsible for listening to their villagers’ concerns and preferences, voting on which sub-project to undertake through RIDP, and planning, supervising, and implementing the chosen infrastructure facilities.
Rural infrastructure development project
Community activists participating in the work of an MDU in Uzumzor village, located in Uzbekistan’s Andijan region, discuss the results of road paving, transforming streets with a layer of asphalt.
This leads to better project results by directing scare public resources to filling infrastructure gaps in areas most desired and needed by communities, including those demanded by groups traditionally underserved or disadvantaged like women and children. Villagers are empowered, buy into the process and develop a stronger sense of ownership over the infrastructure, which has shown globally to lead to better use and maintenance.
And communities feel that they are being heard and served by their MDUs. Social audits, conducted every six months in in the villages covered by RIDP, involved over 32,000 women (47% of all audit participants) from 185 communities, who almost unanimously (99%) indicated that MDU-selected sub-projects reflected their priority needs.
Investing in Education for 650 Schoolchildren in Tinchlik Village
Community-driven infrastructure investments are creating tangible impact in areas like learning. Under RIDP, villages have chosen to invest in 79 rural school and preschool facilities, expanding access to education, particularly for girls. For example, the roughly 560 households of Tinchlik village in the Chust district of the Namangan region voted to refurbish Public School #12, which last underwent capital improvements in 1967.
Zarina, a tenth grader, recalls this school’s prior poor conditions: “Before the renovations, my classmates and teachers suffered in autumn and winter, when we had lessons in cold and damp classrooms, having to wear warm clothes. Unreliable electricity supply also posed challengesThis all negatively impacted our health and willingness to attend school.”Rural infrastructure development project
Renovated heaters and pipes in Tinchlik village’s public school help keep classrooms warm and comfortable—meaning they are conducive for learning.
Since August 2023, new heating, electrical, and ventilation systems have been installed across the school, creating a safer, more comfortable facility, one more conducive to learning. Solar panels now ensure a stable year-round power supply for 22 classrooms, while a new boiler has eliminated coal smoke that once polluted the air inside and outside the school.
Drainage systems installed near the school helped alleviate dampness, which previously caused health issues among students. Access to hot and cold water, sanitary facilities, and a canteen now meet hygienic standards. Our children also walk every day on a new paved road to the school,” emphasizes Gulchekhra Nurmatova, a female activist of the local MDU. “All these changes prove that our community’s decision to invest in the school reconstruction was the right one.”
Inviting, brightly painted classrooms supplied with new furniture, a projector, and other educational equipment.
With these modernized facilities, enrollment at Public School #12 has grown from 519 to 650 students. Parents who previously considered sending their children to study in cities are now more confident in the local school’s ability to provide quality education.
Hundreds of Thousands of Lives Improved in the Rural Areas
The renovated school in Tinchlik village is just one of hundreds of examples of how RIDP is reshaping lives across Uzbekistan’s rural areas.
To date, villages participating in RIDP have chosen to invest in 430 public works including five healthcare facilities, seven bridges, 25 preschools, 54 primary or secondary schools, 75 electric power supply systems, 127 water supply systems, and 136 internal roads. These improvements have enhanced villagers’ access to essential public services, better connected communities to opportunity, and raised local living standards.
Over 426,000 villagers, more than half of whom are women, have benefited from these investments. And the number of project beneficiaries is expected to double by 2025, when RIDP is completed.
Together, the Government of Uzbekistan, the World Bank, and AIIB are empowering rural communities to meet their needs, reducing regional disparities, and forging a more equal future for all.
School girls working on assignments in the new computer lab at Tinchlik village’s public school. Since the school’s renovation, attendance rates have risen, especially among girls.